Wij gebruiken cookies om het gebruik van de website te analyseren en het gebruiksgemak te verbeteren.

Waar ben je naar op zoek?

Week van de Mentale Gezondheid

Geplaatst op: 2 juni 2025

2 juni 2025

Van 2 tot en met 8 juni is het de Week van de Mentale Gezondheid.  Een belangrijk moment om stil te staan bij je eigen mentale welzijn en dat van anderen. Uit onderzoek blijkt dat bijna de helft van de Nederlanders ooit in het leven psychische klachten ervaart. Ook in Groningen groeit het aantal jongeren en volwassenen met mentale problemen, zoals stress, somberheid of angst. Deze week maakt onderdeel uit van een bredere maatschappelijke beweging die landelijk in gang is gezet. Daarbij wordt het ‘gewoon’ dat we praten over hoe we ons voelen, open zijn naar elkaar en hulp zoeken als het nodig is. Want mentale gezondheid is net zo belangrijk als fysieke gezondheid.

De komende jaren organiseert Nederland in de 1e week van juni de Week van de Mentale Gezondheid.

 Programma’s en activiteiten

GGD Groningen is betrokken bij verschillende programma’s en activiteiten op het gebied van mentale gezondheid. Hiermee willen we de mentale gezondheid van Groningers verbeteren.

  • Nazorggesprekken na abortus
  • Hulpverlening na seksueel geweld
  • In onze podcastserie Een goud begin  geven we antwoord op vragen die we vaak krijgen op het consultatiebureau, zoals vragen over slapen, eten, huilen, voorkeurshouding en (borst)voeding.
  • Tips en advies van Jeugdgezondheidszorg voor vragen over o.a. de gezondheid, groei of opvoeding van je kind. Ook kan je met Jeugdgezondheidszorg bellen of appen.
  • Stevig Ouderschap biedt kortdurende, preventieve ondersteuning aan ouders die een extra steuntje kunnen gebruiken bij de start van het ouderschap.
  • VoorZorg is een intensief en langdurig begeleidingsprogramma voor kwetsbare zwangere vrouwen met complexe problemen, gericht op een gezonde start voor moeder en kind. VoorZorg wordt aangeboden in de gemeenten Groningen, Midden-Groningen, Eemsdelta, Veendam en Westerwolde.
  • Gezonde School-aanpak heeft als doel om een gezonde leefstijl vanzelfsprekend te maken voor leerlingen en studenten door met een praktische en concreet stappenplan te werken aan een gezondheidsthema dat de school zelf kiest. Binnen deze aanpak is o.a. ‘Welbevinden’ een thema.
  • Plezier op School, een training gericht op het versterken van sociale vaardigheden, voor kinderen uit groep 8 als voorbereiding op het voortgezet onderwijs. Plezier op School wordt aangeboden in de gemeenten Eemsdelta, Groningen en Westerwolde.
  • STORM-aanpak op enkele middelbare scholen. Het doel van de STORM-aanpak is om depressie en suïcide onder jongeren te voorkomen door hun mentale gezondheid te versterken, vroegtijdig signalen van somberheid op te merken en passende ondersteuning te bieden.
  • Jij en Je Gezondheid, een digitale vragenlijst die ingezet wordt door de Jeugdgezondheidszorg om de lichamelijke en mentale gezondheid, leefstijl en het welzijn van iedereen tot 18 jaar in kaart te brengen. Hiermee kunnen problemen vroegtijdig worden gesignaleerd en kan er, waar nodig, passende ondersteuning worden aangeboden.
  • JouwGGD: Voor jongeren heeft de GGD een speciale website over gezondheid, www.jouwggd.nl. Hier vinden jongeren informatie over onder andere vriendschap, gevoel, seks en relaties, drank en drugs. Ze kunnen er anoniem chatten met een jeugdarts of -verpleegkundige. Bijvoorbeeld over onderwerpen die ze thuis misschien liever niet bespreken.
  • Platform Mentaal Gezond Groningen heeft als doel de mentale gezondheid van alle Groningers te versterken door samenhangende preventieve initiatieven en samenwerking tussen organisaties te bevorderen. GGD Groningen speelt een actieve rol in het platform Mentaal Gezond Groningen, onder andere via de regisseurs mentale gezondheid, het leernetwerk en bijdragen aan projecten zoals STORM.
  • Professionals op de afdeling Openbare geestelijke gezondheidszorg (OGGz) van GGD Groningen zetten zich in voor kwetsbare inwoners (zoals daklozen, personen met verward gedrag, mensen die de zorg mijden of ‘hoarders’) door het actief organiseren van een vangnet. De GGD werkt samen met zorg- en veiligheidsdiensten en kan vaak een goede oplossing vinden.
  • De wijk-GGD’er is de spin in het web bij de aanpak van onbegrepen gedrag. De wijk GGD’er werkt samen met andere lokale instanties (zoals de wijkagent, de huisarts en de GGZ) om de situatie te begrijpen en gezamenlijk aan een geschikte oplossing te werken. In de gemeenten Eemsdelta, Het Hogeland, Midden-Groningen, Westerkwartier en Westerwolde is een wijk-GGD’er werkzaam.
  • Regelmatig aandacht voor vitaliteit van medewerkers van GGD Groningen.